Duvar Kağıdı Nedir?

Günümüzde, modern yaşama bağlı olarak, dekorasyon ihtiyacı da hızla gelişmektedir. İnsanlar yaşantılarını sürdürdükleri ortamların modern yaşama uygun hale gelebilmesi için evlerinde bazı değişiklikler uygulama ihtiyacı duymaktadırlar. Bu değişiklikler, insanların kendi ihtiyaçlarına, kendi zevk ve isteklerine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Modern yaşama bağlı olarak artan dekorasyon uygulamalarını hayatın birçok alanında görmeye başladık. Bu dekorasyonlar genellikle insanların kişiliklerini yansıtacak türde bir eğilim sergilemektedir. Kişiler ev ve işyeri ortamında, kendi yaşam stillerini destekleyen dekorasyon uygulamalarını daha çok  tercih etmektedirler.

Duvar kağıdı, evlerimizde veya iş yerlerimizde, dekorasyon uygulamalarının önemli bir parçası haline gelmiştir. Duvarların boyanması ile başlanan bu görsel şölen günümüzde yerini duvar kağıtlarına bırakmaya başlamıştır.

Duvar kağıtları, insanların görsel zevklerini yansıtan, üzerlerinde çeşitli figürler, şekiller, renkler, fotoğraflar içeren ve duvarın kaplanmasını sağlayan ürün çeşididir. Duvar kağıtları, uygulandığı mekanların daha ilgi çekici bir hal almasını sağlayan, uygulandığı mekanlara değer katan görsel kağıtlar haline gelmiştir.

Günümüzde ulaşılan teknoloji, duvar kağıtlarının çeşitliliğini de arttırmış, dijital baskı teknolojisi sayesinde kişiye özgün tasarımlar da yapılabilir hale gelmiştir. Bu sayede her yaşa, her mekana hitap edebilecek bir ürün çeşitliliği de oluşmaya başlamıştır. Örneğin; yeni doğacak bebeklerin odalarının süslenmesinde duvar kağıtları görsel sunum açısından oda zenginliğini arttırıcı etkisi büyüktür. Genç odalarının, gençlerin isteklerine göre donatılması, gençlerin kendilerine yakın gördükleri figüranların duvarlarında duvar kağıdı şeklinde yer alması onların kendini daha iyi hissedeceği ortamların oluşmasını sağlamaktadır. Bebek odası, çocuk odası, oturma odası, yatak odası, mutfak gibi ev içinde bulanabilecek alanların, ofis, mağaza, vitrin, otel, hastane vb.. birçok mekanın duvarlarının kaplanmasında kullanılabilecek duvar kağıdı çeşitliliği ve kullanım oranı her geçen gün artmaktadır.

Duvar kağıtlarının kullanış ve uygulanması bakımından kolay ve basit bir yapısı vardır. Duvara uygulanan duvar kağıdı modellerinin, eskimesi halinde sökülerek yerlerine yenisinin uygulanması, herhangi bir kirlenme durumlarında kolay silinebilir olması, bu ürünlerin kullanılabilirliğini arttırmaktadır.