Tuval Baskılar (Kanvas Tablolar) Hakında Herşey…

Tuval baskı tablolar, bir diğer adıyla kanvas tablolar, kanvas kumaşı üzerine dijital baskı tekniği ile boyama yapılıp, daha sonra bu baskıların ahşap şaseye gerdirilmesi yöntemi ile tablo haline getirilen dekoratif resimlerdir.

İlk olarak seçilen resim, tuval kumaş üzerine dijital baskı tekniği ile baskı yapılır. Üzerine resim basılmış tuval bezi 3 cm kalınlığında 4 cm genişliğinde kurumuş ve fırınlanmış ahşap şaseye gerdirilerek tablo haline getirilir. Tuval baskı tabloları diğer çerçeveli resimlerden ayıran en önemli özellik, 3 cm kalınlığındaki çerçevenin kenarlarının da baskılı tuval bezi ile kaplanması ve tablonun her boyutunda resim kaplı olmasıdır. Ayrıca tuval tabloların şase kalınlığından dolayı duvardan 3 cm kabarmış gibi durması da bu tablolara ayrı bir şıklık kazandırmaktadır.

Dijital baskı kanvas tablolar (tuval baskı tablolar), tuval bezi de olarak bilinen kanvas kumaşa baskı yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kullanılan kanvas bezinin %100 pamuklu kumaş olması gerekliliğidir. Kullanılan bu tuval bezinin (kanvas kumaşın) kalitesi çok önemlidir. İçerisinde pamuktan çok pvc, naylon içeren veya polyester malzemeden yapılmış tuval bezleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü bu tip tuval bezleri, boyayı emiş kalitesi, renk doygunluğu, renk kalitesi, gerilme kabiliyeti ve baskı dayanıklılığı konusunda oldukça kalitesizdirler.

Tuval baslılarda ikinci önemli husus ise kullanılan dijital baskı tekniğidir. Günümüzde birçok atölye ucuzluğu açısından polyester tuval kumaşı üzerine solvent boya kullanan dijital baskı makinaları ile üretim yapmaktadır. Pvc, naylon ve polyester kumaşların dezavantajlarından yukarıda bahsetmiştik. Burada ise dikkat edilmesi gereken husus tablo imalatında solvent bazlı boyaların kullanılmaması gerekliliğidir. Solvent boyalar ciddi miktarda kanserojen içeren kimyasallardır. Ayrıca solvent baskı yöntemiyle üretilen kanvas tablolar, imalatının üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin sürekli kötü ve keskin bir koku yayarlar. Günümüzde kullanılan en son ve çevre dostu teknoloji Hp Latex baskı teknolojisidir. Bu teknoloji tamamen çevre dostu, ekolojik, içerisinde sağlığa zararlı hiçbir madde içermeyen, kesinlikle ortama koku yaymayan özel boyalar kullanır. Ayrıca boyayı baskı esnasında fırınlama yöntemi ile kurutarak malzemenin içerisine hapsettiğinden, kesinlikle solma, su, güneş ışığı vb.. dış ortam şartlarından etkilenmezler.

magazacim.com tuval baskılarını üretirken, %100 pamuklu kanvas kumaşı üzerine, Hp Latex  dijital baskı teknolojisini kullanarak üretim yapar. Kullandığımız kanvas kumaşı kendinden vernikli bir görünüme sahiptir. Bu özel kumaşlar, Hp Latex teknolojisi baskı tekniği ile işlendiğinde ömür boyu solmayacak ve parlaklığını kaybetmeyecek ürünler haline gelirler. Bu özeliklerde üretilmiş görseller, hazırlanmış olan ahşap şaselere, hiç dalgalanma yapmayacak şekilde gerdirilir. Bu şekilde tablo haline gelen görsellerin arka kısımlarına gergin ipli askı aparatları monte edilir. Sevkiyata hazır hale gelen tablolar havalı patlak naylonlara sarılarak sevk edilirler.